Prudké poryvy větru strhly část střechy věže

Nejsme na tom zase tak špatně
Pondělní podvečerní prudké poryvy větru nás ohromily svojí silou a schopností ničit. Stržením části střechy Jinošovské dominanty jsme v prvních okamžicích zůstali v šoku a snad i v pokorné bázi před živly. Co je hodně důležité, ukázala se soudržnost lidí ve výjimečných situacích, kdy je třeba rychle a účinně jednat.
Přivolaná hasičská jednotka z Kralic přijela rychle a v plné zbroji, ale na otevřenou ránu vysoké střechy naší věže jejich technika nestačila. Rychlým jednáním se podařilo zajistit provazolezce pana Cahu, který naši věž i kostel dobře zná z dřívějších prací.
Ve hře byl nyní čas, blížící se večer a reálné obavy z hlášených, ještě silnějších větrů na následující den. V danou chvíli nám bylo jasné, že je potřeba udělat vše proto, aby se otevřená střecha zabednila ještě dnes. V opačném případě by sílící vítr mohl napáchat ještě větší škody, nebo dokonce s sebou odnést celou střechu. Obratem se nám podařilo zorganizovat dovoz dřevěných krycích desek z Kuroslepské pily. V té době už se provazolezci zmítali na lanech v poryvech větru, uvázaní ke špičce věže, která zatím statečně odolávala běsnění živlu. Rozhlasem přivolaní ochotní občané vytvořili řetěz a přivezené desky se tak rychle dostaly až na nejvyšší patro věže, kde po zkrácení putovaly po laně na místo rány, které bylo nutno zacelit.
Díky rychlé pomoci občanů se podařilo do 22 hodin zabezpečit věž před hrozícím nebezpečím stržení dalšími nápory větru, které skutečně druhý den udeřily v mohutné síle i se sněhovou vánicí. Uvolněné ruce místních pomohly ještě do tmy poklidit torzo stržené střechy, zachránit a uskladnit nepoškozené šindele.
Do pozdních večerních hodin byl s námi ve věži i pan farář, který tímto moc děkuje všem, kdo rychle a účinně pomohli zachránit střechu Jinošovské věže.
Následující zasněžené ráno jsme se sešli na místě s technickým administrátorem biskupství, panem Ing. Renátem, a řešili vzniklou situaci. Vyjádřil obdiv a ocenil rychlost zabezpečení kulturní památky, protože ve špatném počasí tohoto dne by nešlo na zasněžené věži vůbec pracovat. Takže neodkladné řešení opravy předcházejícího večera bylo opravdu rozhodující pro záchranu střechy věže.
Bude následovat zdokumentování stavu krovu a celého pláště střechy, jednání se stavebním úřadem, památkáři, krajem atd. Je to ještě dlouhá cesta k rozsáhlejší opravě střechy věže. Průběžně Vás budeme informovat.
Ještě jednou všem, kdo pomohli, velké díky!

Václav Soukop